Jak správně seřídit sedadlo a volant

Mezi základní úkony po nasednutí do nového vozu patří bezpochybně přizpůsobení základních prvků jako je sedadlo řidiče, volantu a samozřejmě všech zrcátek.

 

Seřízení sedadla řidiče

Novější vozy jako například VW Passat 3C umožňují seřízení ve čtyřech směrech: dopředu, dozadu, nahoru a dolů. Dále umožňuje nastavení úhlu opěradla a také umístění bederní opěrky.

  1. Jak první si nastavíme výšku sedadla.
   Sedadlo by mělo být v takové výšce, která nám umožňí bezpečný výhled z kabiny před vozidlo. Především řidiči menšího vzrůstu preferují tzv. vypumpování sedadla až na doraz, aby viděli na čumák čili na hranu kapoty. Výšku si nastavíme tak, aby jsme měli pohodlý a viděli dostatečně před a okolo vozu.
   Zároveň je potřeba nastavit výšku sedadla tak, aby jsme viděli na hlavní indikátory na palubním PC (budíkách), mělo by teda být dosaženo stavu, kdy v obruči volantu uvidíme směrovky (viz. obrázek), pokud nám bude rukojeť překrývat výhled na indikátory směrovek, je třeba upravit výšku nebo sklon sedadla.
  2. Dále seřídíme úhel opěradla
   Zejména je důležitý úhel opěradla, který by neměl být příliš velký, aby jsme při jízdě ležely (což může úspávat při dlouhých cestách například po dálnici), ale neměl by být ani příliš malý, aby jsme se při řízení nehrbili.
  3. Nyní seřídíme vzdálenost sedadla od volantu
   To provedeme tak, že předpažíme ruce nad volant a naše zápěstí by se mělo dotýkat hrany obruče volantu.
  4. Nastavení bederní opěrky
   Bederní opěrku nastavíme pomocí elektrického ovladače, nastavujeme pozici horizontálne i vertikálně. Opěrka má podpornou funkci. Neměla by být příliš vysunutá, aby netlačila do zad.

 

boardsZnázornění obruče volantu a indikátorů směrovek

 

Seřízení volantu

Volant je možné sežizovat nahoru a dolů, od sebe a k sobě. Volant si upravíme při nastavování výšky sedadla. Pokud se nám nedaří nastavit sedadlo do požadované výšky – protože máme volant již na kolenou, tak si jej uvolníme páčkou pod volantem a nastavíme si jej do požadované polohy.

 

 

Seřízení zrcátek

Zrcátka seřizujeme jako poslední věc, až máme nastavený posez.

 1. Vnitřní zpětné zrcátko
  Seřídíme jej tak, aby jsme viděli za auto přes zadní sklo.
 2. Boční zpětné zrcátka nastavíme tak, aby jsme ve spodním rohu zrcátka viděli kliku zadních dveří.

zrcatkoVnitřní zpětné zrcátko

 

vnejsi-zrcatkoBoční zpětné zrcátko

 


Sve dotazy adresujte zde.


Sdílet článek

Poslední články

Copyright © 2013 – 2019 VWGlobe.cz Všechna práva vyhrazena. Powered by GetFreeWeb.cz.
Exporty: RSS | Sitemap