Jak spojit iPhone nebo Android s original handsfree?

Velmi často pokládaná otázka na internetových diskuzních fórech je, jaká bluetooth/hands-free jednotka podporuje jaký typ telefonu. Nejčastější otázky se samozřejmě týkají nejnovějších modelů iPhone a nebo Android. Oba dva typy telefonů, rsp. jejich software nepodporuje až na několik vyjímek (některé Android telefony mají dodatečně doplněnou podporu protokolu rSAP, ale je jich minimum) protokol rSAP pro zpřístupnění SIM a tím dochází v některých případech k problémům se spojením telefonu a jednotky.

Jak spojit Android, iPhone a BlackBerry s VW Bluetooth Premium Hands-Free
http://www.vwglobe.cz/faq/passat-3c/jak-spojit-android-iphone-a-blackberry-s-vw-bluetooth-premium-hands-free/

 

Základní rozdělení

Červené budíky

  • komunikují s bluetooth/hands-free jednotkou pomocí protokolu DDP
  • kompatibilní jednotky podporují téměř výhradně protokol rSAP
  • jediná jednotka podporující iPhone a Android je 1Z0-035-729-B (jednotka není Premium)

Bílé / barevné budíky

  • komunikují s bluetooth/hands-free jednotkou pomocí protokolu BAP
  • kompatibilní jednotky podporují ve všech případech HFP, v omezeném počtu rSAP
  • podporují často i BT-Audio, WiFi aj.

 

 

Jak poznám Premium jednotku?

Každá bluetooth/hands-free jednotka má unifikované číslo, například: 3C8-035-730-B. Z pohledu “premiové” jednotky nás zajímají poslední číslice, tedy v tomto případě “730”, kdy nepremiové jednotky končí na 729 a premiové na 730.

 

Jaký je rozdíl mezi Premium a nePremium jednotkou?

Premium jednotky jsou připraveny na komunikaci s budíky, vysouvací klávesnicí ve středové konzoli a ovládání přes radio/navigaci (RNS/RCD).

nePremium jednotky nepodporují vysouvací klávesnici, výjmečně podporují ovládání skrze radio/navigaci (RNS/RCD) a levnější typy / nižší modelové řady umí pouze přijmout hovor, ale neumí volat a neumí zobrazovat jméno volaného na displeji budíků, ale pouze zobrazí číslo.

 

Jaká bluetooth jednotka pro červené budíky?

Pro červené budíky je nejlepší volbou jednotka 1Z0-035-729-B, jedná se o jedinečnou doslova jedinou, která si poradí se spojením s iPhone a nebo Android telefony, a ikdyž se jedná o nePremium jednotku tak je její cena poněkud vyšší a to přibližně 5.000CZK (cena použitého dílu na internetu).

Jednotka 1Z0-035-729-B je určena pro vozy Škoda, ale jde zapojit / nakódovat / a provozovat ve vozech VW, Audi a Seat. Jednotka neumí komunikovat s vysouvací klávesnicí. Jednotka nepodporuje rSAP, ale přes Bluetooth modul, který se zapojuje do konektoru pro GSM anténu se napojí na telefon a dokáže načíst kontakty. Tyto kontakty jsou potom zobrazeny na palubním PC nebo na radiu/navigaci (RNS/RCD). Jedná se o jedinou jednotku pro červené budíky, která dokáže propojit telefon s RNS (mimo jednotky s podporou rSAP).

 

 

Jak funguje jednotka 1Z0-035-729-B?

Jednotka 1Z0-035-729-B tedy načítá kontakty z telefonu a v případě hovoru se ozve prvních několik sekund v předstihu tón telefonu (telefon zvoní vždy), po chvíli zazvoní HF jednotka ve voze a na palubním PC a popř. na radiu/navigaci (RNS/RCD) se objeví číslo nebo jméno volajícího (pokud je v adresáři telefonu). Příjem hovoru / ukončení hovoruse provádí pomocí tlačítek na volantu popřípadě na radiu/navigaci (RNS/RCD).

Jednotka podporuje pouze funkce telefonu a je v BT profilu evidována jako Headset příslušenství, pokud tedy zahájíte hovor ručně z telefonu, bude po spojení automaticky hovor přesměrován na reproduktory a mikrofony ve voze.

Jednotka 1Z0-035-729-B nepodporuje BT-Audio, nepodporuje ani WiFi.

 

 

Pokud nechcete měnit jednotku, tak nezbývá než provést:

  • jailbreak – u iPhone a dohrát aplikaci pro podporu rSAP
  • root – u Android a dohrát aplikaci pro podporu rSAP

Další řešení může být výměna červených budíků za budíky bílé/barevné a následně pořízení kompatibilní bluetooth/hands-free jednotky, jejíž cena bude nižší než výše uváděná pro protokol DDP, nicméně výměna budíků obnáší výměnu dalších dílů a celá přestavba vyjde podstatně dráž.

Proč je protokol  rSAP tak zajímavý i u nových jednotek? V případě rSAP převezme jednotka ve voze kompletní správu SIM a s telefonem vpodstatě nejde nic dělat (ve smyslu telefonování, sms atd.). Pokud tedy chcete využívat takové funkce jako SMS na MaxiDOT, nebo RNS/RCD popřípadě psaní/diktování sms, budete rSAP potřebovat.

 

Seznam ověřených jednotek uveden na http://wiki.ross-tech.com
 


Sve dotazy adresujte zde.


Sdílet článek

Podobné články

Copyright © 2013 – 2019 VWGlobe.cz Všechna práva vyhrazena. Powered by GetFreeWeb.cz.
Exporty: RSS | Sitemap