Jak spojit Android, iPhone a BlackBerry s VW Bluetooth Premium Hands-Free

Koncernové vozy VW Passat 3C nevyjímaje jsou nebo mohou být vybaveny palubním PC, označovaným jako MFA (MFD – polodot, MFD+ – maxidot). Do roku 2009 byly tyto palubní PC s červeným podsvětlením a teprve od roku 2010 se objevují první bíle displeje a později barevné. Snimi přichází nové funkce a tím i určitá nekompatibilita v rámci výbavy. Palubní PC nemá samozřejmě majoritní vliv na to, jaká bluetooth HF jednotka je ve voze instalovaná, ale může napovědět. Spojení telefonu s HF ve voze je iniciováno přes VW Bluetooth jednotku umístěnou pod sedadlem spolujezdce.

 

Jak spojit iPhone nebo Android s original handsfree?
http://www.vwglobe.cz/faq/passat-3c/jak-spojit-iphone-nebo-android-s-original-handsfree/

 

Základní protokoly pro komunikaci mezi telefonem a Bluetooth jednotkou:

 1. rSAP
 2. HFP
 3. HSP

 

rSAP

rSAP (nebo SAP) protokol matří mezi základní komunikační protokoly. Pomocí tohoto protokolu bude HF ve voze přistupovat k SIM kartě instalované v telefonu. Po připojení telefonu v režimu rSAP přejde veškerá správa komunikace z telefonu do HF, tzn. všechny hovory (přijaté / nepřijaté), sms, správa kontaktů atd. V rSAP režimu bude telefon blokován pro jinou činnost. rSAP jednotky jsou často v rámci VW terminologie označovány jako UHV-Premium.

HFP

HFP je moderní jednoduchý protokol, který kombinuje výhody protokolu HSP a částečně i nekteré funkce protokolu rSAP. HFP umožňuje přijímat/vytáčet hovory, hlasové ovládání a telefon přitom zůstává přístupný, je tedy možné sním standardně pracovat bez omezení. HFP jednotky jsou často v rámci VW terminologie označovány jako 9W3 .

HSP

HSP je pouze doslova head-set-profile, který umožňuje pouze přijímat/odmítat hovory, neumožňuje vytáčet hovory a další rozšířené funkce jako protokol rSAP nebo HFP. Telefon v režimu HSP zůstává přístupný pro běžné použití. HSP jednotky jsou často v rámci VW terminologie označovány jako 9W2.
Nyní se tedy konečně dostáváme k tomu, jak je možné spojit moderní mobilní telefony se systémem Android, iOS nebo BlackBerry s VW Bluetooth jednotkou ve voze.

Jednoduše řečeno můžou nastat dva případy:
1. Mám MFD s bílým displejem a je tedy šance, že instalovaná Bluetooth (HF) jednotka bude podporovat HFP/HSP profil a nebo případně i rSAP. Pokud podporuje HF jednotka všechny profily, vybere ten nejvhodnější – v případě výše zmíněných telefonů to tedy bude HFP/HSP, protože drtivá vetšina z nich má s rSAP protokolem problém – rsp. jej nepodporuje, nebo jen částečně. V takovém případě je potřeba pokračovat dle instrukcí uvedených níže (pro MFD s červeným displejem).

2. Mám MFD s červeným displejem a v případě VW Bluetooth Premiové HF sady mám i jistotu podpory velmi pravděpodobně pouze protokolu rSAP. Standardní HF (vyznačují se absencí vysouvací klávesnice) budou umožňovat pouze spojení přes protokol HFP/HSP.

 

Jak připojit Android telefon s VW Bluetooth HF (rSAP)

1. Vyzkoušíme spojení s BT jednotkou, pokud se nám spojení nepodaří, pokračujeme dalšími body.
2. Náš telefon nepodporuje protokol rSAP, je nutné tedy doinstalovat speciální aplikaci rSAP.
3. Pokud aplikace nefunguje, nebo se stále nedaří spojení s BT jednotkou, je nutné podívat se na web tvůrce aplikace rSAP pro Android. Některé telefony – typicky některé modely Samsungu, mají podporu rSAP od výrobce, ale pouze v oficiální ROM. Některé telefony umožňují správnou funkci aplikace rSAP pouhou instalací, ale drtivá většina telefonů bude vyžadovat tzv. root telefonu.
4. Jakmile nám rSAP v telefonu funguje, připojíme jej k Bluetooth HF ve voze.
5. Nyní se pokusíme nahrát kontakty z telefonu do HF, pokud vše funguje tak jsme hotovy. Pokud kontakty nejdou zkopírovat, tak je potřeba dohrát speciální aplikaci Bluetooth Phonebook.
6. Pokud nám ani aplikace Bluetooth Phonebook nepomohla, je potřeba využít triku popsaného pro BlackBerry.

 

Jak připojit BlackBerry telefon s VW Bluetooth HF (rSAP)

1. Připojíme telefon BlackBerry k Bluetooth HF jednotce ve voze. Telefony BlackBerry se systémem BlackBerry OS 5, 6, 7 a 10 podporují připojení telefonu v režimu rSAP, ale posléze mají problém s kontakty. Někdy se je podaří natáhnout do jednotky, někdy vůbec. Pokud se nedaří zkopírovat kontakty, je nutné použít trik s podporovaným telefonem, standardně nějaká “hloupá” Nokia (například Nokia 6300).

2. V telefonu Nokia nastavíme v možnostech Bluetooth spojení název zařízení jako má náš BlackBerry telefon (tedy napříkad BB9900). Nahrajeme všechny požadované kontakty do telefonu Nokia (klidně do paměti telefonu). Spojíme telefon Nokia s VW Bluetooth HF jednotkou a provedeme synchronizaci kontaktů. Při prvním spojení (párování) bude potřeba nastavit “nového uživatele” v HF, použijeme stejné jméno jako máme pro telefon BlackBerry (případně přemažeme). Nyní připojíme znovu telefon BlackBerry, protože jsme přemazali vytvořený profil, bude třeba jej znovu přemazat, nicméně protože použijeme stejný název (ideálně tzv. default) tak zůstanou zpřístupněny kontakty v HF ještě z telefnou Nokia.

Některé telefony BlackBerry především s verzí systému 6.0, pracují téměř bez problémů. Novější telefony mají problémy s přenosy kontaktů do HF, kdy zpřístupňují pouze paměť SIM karty a ne z telefonu, nedokáží kopírovat sms z HF do telefonu atd. Někdy je nutné BlackBerry telefon během procesu prvního připojení i restartovat.

 

Jak připojit iPhone s VW Bluetooth HF (rSAP)

Zde je to poměrně jednoduché, iPhone nepodporuje rSAP, je tedy nutné použít metodu tzv. jailbreaku a nainstalovat aplikaci rSAP.

 

Nyní by mohla přijít otázka, k čemu je dobrý rSAP, když pohodlně lze používat i HFP profil. Jde především o podporu SMS a plnou integraci telefoních funkcí do HF. Android, iPhone i BlackBerry telefony lze bezproblémů využívat s VW Bluetooth HF jednotkami podporující profil HFP/HSP.

 

MFD s červeným displejem a Bluetooth HF jednotka pro bílé MFD

Pokud máme tedy MFD s červeným displejem a nemůžeme laborovat s telefonem (například v případě služebních telefonů), je nutná výměna VW Bluetooth HF jednotky ve voze. MFD s červeným displejem používají komunikační protokol DDP, bílé/barevné MFD potom BAP. Existují Bluetooth HF jednotky (seznam jednotek), které podporují oba typy. V případě, že z nějakého důvodu musíme použít Bluetooth HF jednotku s komunikačním protokolem BAP a máme MFD s červeným displejem, existuje možnost jak toto řešení provozovat. Lze pořídit speciální modul Polar BT/Battery, který je nutno zapojit mezi Gateway a CAN bus. Tento modul zajistí překlad z BAP do DDN a umožní tak plnou funkcionalitu VW Bluetooth HF jednotky přes ovládací prvky na multifunkčním volantu a palubním PC.

 

Další informace o VW Bluetooth HF jednotkách příště…

 

Sdílet článek

Podobné články

37 komentářů to “Jak spojit Android, iPhone a BlackBerry s VW Bluetooth Premium Hands-Free”

 1. Petriiik says:

  Ahoj mam passat 3c s bielim budikom a bt premium aj s klavesnicou.
  Ako sa da aktivovat iba bt bez rsap
  Peter

 2. petriiik says:

  iphone
  jednotku pozriem zajtra

 3. Vašek says:

  Ahoj, mám Passat Bluemotion, asi 3 roky starý, s červeným podstvícením…Půjde mi telefon připojit ? (Iphone), Díky

  • teekey says:

   Zalezi na instalovane jednotce: kod jednotky. Pokud ma auto jeste cervene budiky MFA, tak je velmi malo pravdepodobne ze se iPhone pripoji, protoze existuje pouze jedina jednotka, ktera to umi a ta navic nikdy oficialne pro VW nebyla, ale jenom pro Skoda: 1Z0-035-729-B
   http://www.vwglobe.cz/faq/passat-3c/jak-spojit-iphone-nebo-android-s-original-handsfree/

   Moznosti:
   – je treba zjistit typ a kod instalovane BT jednotky (pod sedadlem spolujezdce a nebo pres diagnostiku)
   – pokud chci sparovat iPhone a ovladat na cervenem MFA, tak musim sehnat jednotku 1Z0-035-729-B (zadna jina neni)
   – pokud mam cervene MFA, ale chci ovladat iPhone pouze pres RCD/RNS 510, potom muzu vyuzit spoustu jinych “novejsich” jednotek, ktere ale nepujdou propojit s cervenymi MFA
   – existuje jeste prevodnik pro GW (modul Polar BT/Battery), ktery umi propojit cervene MFA s novejsimi typy BT, ale jeho cena neni nejnizsi

 4. Kkk says:

  Mám passat a 2010 a HF se mi připojuje přes 16 ti místní kód a převezme simku. Dá se to někde přepnout, aby to nedělal? Abych mohl používat telefon, data a navigaci?

  • teekey says:

   to by chtelo znat cislo jednotky. Maximalne zkusit v nastaveni telefonu, jestli tam neni nejaka volba pro zpristupneni/zakazani nekterych funkci pro sparovane zarizeni. Ale spis si myslim, ze nepujde. Kdyz se aktivuje spojeni v modu rSAP, cela sprava SIM se prenese do Bluetooth jednotky.

 5. Petr says:

  Ahoj, nechal jsem si dovést Passata (2012) z Německa a nepodařilo se mi propopjit telefon. Po bádání na netu a v autě jsem zjistil, že pod sedadlem spolujezdce nemám Bluetooth modul. Pod polystyrenovým krytem byly jen vytažené kabely. Mám tedy, prosím, 2 otázky:
  1) Je možné, že by zde ten modul z výroby nebyl ? Auto je vybavené skoro kompletně (vč. navi, MF volant,…) Nemyslel jsem si, že by u takového byly možnost připojení přes bluetooth za příplatek. :)
  2) Po sehnání tohoto modulu je nutná nějaká složitější montáž, nebo se to jen připojí na ty vyvedené kabely ? Příp. rada na sehnání tohoto modulu ? Mám bílý MFD…dle rozboru uvedeného v článku ideálně 9W3
  Díky moc…
  P.

  • teekey says:

   zkuste se poptat zde:
   http://www.vw-club.cz/viewforum.php?f=222

   Dobry zaklad je udelat diagnostiku a zjistit co vsechno v aute opravdu je. Nekdy jsou nektere funkce dodatecne dodelavany a potom i umisteni jednotek zejmena HF nemusi byt vzdy tam kde by melo. Pokud mate pipravenou kabelaz pod sedadlem, melo by teda postacovat pouze poridit jednotku, pripojit a nakodovat (kabelaz vc mikrofonu by jiz mela byt natazena). Jednotku pak muzete zkusit poptat na vyse uvedenem odkaze a nebo treba na eBay. Pokud opravdu mate pod sedadlem kabelaz vc konektoru tak to vypada vic jakoze nekdo tu jednotku odpojil pred prodejem vozu.

   • Petr says:

    Díky za rychlou reakci a tip ! Ta poslední věta….to bylo první, co mě napadlo, když jsem tam ty kabely viděl. :(

 6. Dušan Čelanský says:

  Dobrý den, mám passat 2010 (bílé budiky) a mam problém se spárováním BT. Postupoval jsem tak, že jsem nejprve provedl root telefonu, pak nahrál aplikaci rSAP. Telefon se spojil přes 16 místný pin ale dále na MFD je vyžadován 8 místný pin a ten nevím jaký zadat.
  Děkuji za odpověď

  • admin says:

   je treba uvest vice informaci: cislo BT jednotky, model telefonu a verzi Android systemu. Krome rSAP aplikace (Bluetooth SIM Access Profile) je mozne nainstalovat jeste (Bluetooth Phonebook).

 7. Štěpán Novák says:

  Dobry den, mam Golf Combi 2010 s bilim podsvicenim a moblil Nexus 5 Android 7. Sparovani pres rSAP funguje uplne bez problemu a jakychkoli problemu. Ale prisel jsem na to, ze kdyz auto prevezme kontrolu nad SIM, tak mi v mobilu prestane fungovat internet. To znamena nemuzu pouzivat predevsim Waze. Nenapada vas jakekoliv reseni jak s mobilem vyuzit handsfree a zaroven vyuzivat data pro navigaci.

  Predem moc dekuji za radu.

  • teekey says:

   RSAP znamena, ze HF prevezme kompletne sit, takze ani sms neprijdou do telefonu ale do HF. Odpoved je tedy ne, pod rSAP fungovat internet na mobilu nebude.

 8. Jitka says:

  Dobrý večer,
  pokusila jsem se pročíst Váš návod ve článku výše, ale stále jsem úplně bezradná. Máme Passat 3C r. v. 2008 s červeně podsvíceným displejem, z bazaru. Ve voze je na palubce jakýsi držák, v servisu nám řekli, že je to na BT original od VW. Dívala jsem se pod sedadlo spolujezdce a nejsem z toho vůbec moudrá. Změť kabelů pod sedadlem i držák jsem vyfotila, ale sem nejdou vložit fotky. Velmi ráda bych partnerovi k Vánocům koupila cosi, co by se “posadilo” do držáku a spárovalo auto s telefonem. Má Lenovo, typ P70-A, Android 4.4.4
  Můžete mi prosím nějak poradit? Jde to vůbec?
  Mockrát děkuji a přeji příjemný předvánoční čas
  Jitka R.

  • teekex says:

   dobry den,
   predpokladam ze ten drzak vypada nejak jako je na fotografii zde:
   http://www.radiodashkits.eu/wp-content/uploads/2013/07/Passatradio6.jpg

   Mam obavu, ze tak snadne to nebude. Problem je, ze by jste potreboval Bluetooth adapter, ktery se jen tak neda sehnat a hlavne je predrazeny. Ten drzak byl kdysi delany na telefony jako byla Nokia 6310 apod., nekomunikuji pres Bluetooth, ale telefon se musi do drzaku vkladat a dnes se jiz drzaky vpodstate nevyrabi pro nove telefony.

   Mate 2 moznosti:
   – koupit nejaky parrot a najit elektrikare, ktery vam to do vozu nainstaluje
   (napr. zde: https://www.alza.cz/EN/bluetooth-hands-free-parrot-ck3100-d66617.htm)
   – nebo koupit Bluetooth jednotku, kabelaz, najit elektrikare ktery vam vse zapoji a nastavi
   (vyrazne drazsi varianta nez predchozi bod)

   …toho elektrikare budete potrebovat tak jako tak, neni to jednoduche na zapojeni.

   • Jitka says:

    Dobrý den,
    kdoví proč jsem si myslela, že dostanu odpověď na email a sem jsem se podívala až dnes. Moc Vám děkuji za ochotu. Držák vypadá podobně, jen je menší, bez tlačítek. Vypadá jako by byl na nějaký malý, starý telefon, dole, když by se tam cosi zasunulo, to má takovou “zásuvku” podobnou scart konektoru pro TV.
    https://photos.google.com/album/AF1QipPv_2IyNGQg0orh-afwP7-epWeZTf5KQ1aeCbwM
    Pokud můžete vidět fotky na odkazu výše, pokusila jsem se je vložit, ale nevím, jak to bude fungovat.
    Trochu se bojím, že to auto ani nemá tu BT jednotku pod sedadlem spolujezdce, a že to prostě nebudu schopná zorganizovat. Ale i tak Vám ještě jednou moc děkuji :-)
    Jitka R

 9. Jitka says:

  Děkuji moc, vypadá to nadějně, dám vědět, zda to klaplo :-) Děkuji
  Jitka

 10. Inka says:

  Dobrý večer mám dotaz mám passata b6,r.v 2009 model 2010,bílé podsvícení,typ Bluetooth je 1k8 035 730 C,telefon je Huawei xg8 ,mám v autě držák na parot,a otázka zní,dá se telefon propojit přes Bluetooth? Nejde mi nic,ani mi nevyhledá telefon Bluetooth v autě,a v autě nejde ani vyhledávání zařízení,čím by to asi mohlo být? Telefon mi jednou našel Bluetooth v autě,nešlo to spárovat,a od té doby telefon nenajde nic. Musí být Parrot nebo nemusí? Děkuji za info Inka

  • teekex says:

   Dobry den, uvedena jednotka by mela byt plne funkcni a podporuje Vas typ telefonu. Otazka je proc je tam ten Parrot. S Parrotem Vam neporadim, ale uvedena jednotka je standardne aktivni max 2min od nastartovani a mela by byt vyhledatelna.

   Postup:
   – zkontrolujte ulozene sparovane Bluetooth zarizeni v telefonu a pokud mate ulozene VW UHV tak jej smazte
   – nastartujte auto
   – dejte vyhledavani Bluetooth na telefonu
   – hledejte zarizeni VW UHV
   – pokud najdete, dejte sparovat a jako heslo pouzijte “0000”, nebo “00000”, nebo “1234” nebo “12345”
   – pokud VW UHV nenajdete, vyzkousejte vice telefonu, nebo uvedte svuj telefon do tovarniho nastaveni a vyzkousejte znovu
   – pokud stale nefunguje tak je treba zajet k nekomu na diagnostiku, kdo se na uvedene nastaveni jednotky podiva a popripade provede prenastaveni a kontrolu funkce

 11. Kamila says:

  Dobrý den,

  zakoupila jsem VW Golf VI 2.0 TDI highline, ale nelze mě bohužel spárovat telefon LG G3 s Bluetooth ve voze. Jak píšete výše, krabičku pod spolujezdcovým sedadlem jsem hledala, ale nějak nenašla. Je potřeba nějakým způsobem oddělat sedadlo či koberec popřípadě co s tím? Palubní PC má v nabídce BT, na multifunkčním volantu i tlačítko se sluchátkem a další tlačítko s mikrofonem, ale bohužel se nedaří spárovat.

  Děkuji za radu.
  K.

  • teekey says:

   Dobry den,
   nastartujte motor a na mobilnim telefonu dejte vyhledat Bluetooth zarizeni. Pokud najdete zarizeni s nazvem VW_UHV apod. tak dejte sparovat, pokud se objevi heslo tak zkuste zadat “00000” nebo “11111” nebo “12345”. Pokud se zadne BT zarizeni nenajde nebo se sparovani nezdari, bude treba zajet k nekomu na diagnostiku, aby nacetl jakou jednotku mate ve voze a nasledne by se dalo resit zda bude stacit pouze prenastaveni a nebo bude muset dojit k vymene.

 12. Martin says:

  Ahoj,
  chtel bych poprosit o radu: mam passat 2009, bily palubni pocitac, radio RNS510, modul 5N0 035 730 A. Chtel bych jej spoji Androidem 7 na Nokii 6 a Honoru 8, pokud mozno bez rSAP. Jde mi jen o telefonovani.
  S existujicim modulem se mi nepodarilo propojit. Jaky modul bych mel koupit? Nebo lze nejak poresit se soucasnym modulem?
  Moc dekuji, Martin.

 13. Tomáš says:

  Dobry den mam vw golf 6 rok vyrobí 2010 a mam bílé budiky a pod sedadlem tu řidiči jednotku ale nemůžu nikdy na maxdotu najít jak bych tohle mohl nějak propojit díky za odpověď

Zanechat vzkaz

* Pole je nutné zadat před odesláním!

 
Copyright © 2013 – 2018 VWGlobe.cz Všechna práva vyhrazena. Powered by GetFreeWeb.cz.
Exporty: RSS | Sitemap