Jak spojit Android, iPhone a BlackBerry s VW Bluetooth Premium Hands-Free

Koncernové vozy VW Passat 3C nevyjímaje jsou nebo mohou být vybaveny palubním PC, označovaným jako MFA (MFD – polodot, MFD+ – maxidot). Do roku 2009 byly tyto palubní PC s červeným podsvětlením a teprve od roku 2010 se objevují první bíle displeje a později barevné. Snimi přichází nové funkce a tím i určitá nekompatibilita v rámci výbavy. Palubní PC nemá samozřejmě majoritní vliv na to, jaká bluetooth HF jednotka je ve voze instalovaná, ale může napovědět. Spojení telefonu s HF ve voze je iniciováno přes VW Bluetooth jednotku umístěnou pod sedadlem spolujezdce.

 

Jak spojit iPhone nebo Android s original handsfree?
http://www.vwglobe.cz/faq/passat-3c/jak-spojit-iphone-nebo-android-s-original-handsfree/

 

Základní protokoly pro komunikaci mezi telefonem a Bluetooth jednotkou:

  1. rSAP
  2. HFP
  3. HSP

 

rSAP

rSAP (nebo SAP) protokol matří mezi základní komunikační protokoly. Pomocí tohoto protokolu bude HF ve voze přistupovat k SIM kartě instalované v telefonu. Po připojení telefonu v režimu rSAP přejde veškerá správa komunikace z telefonu do HF, tzn. všechny hovory (přijaté / nepřijaté), sms, správa kontaktů atd. V rSAP režimu bude telefon blokován pro jinou činnost. rSAP jednotky jsou často v rámci VW terminologie označovány jako UHV-Premium.

HFP

HFP je moderní jednoduchý protokol, který kombinuje výhody protokolu HSP a částečně i nekteré funkce protokolu rSAP. HFP umožňuje přijímat/vytáčet hovory, hlasové ovládání a telefon přitom zůstává přístupný, je tedy možné sním standardně pracovat bez omezení. HFP jednotky jsou často v rámci VW terminologie označovány jako 9W3 .

HSP

HSP je pouze doslova head-set-profile, který umožňuje pouze přijímat/odmítat hovory, neumožňuje vytáčet hovory a další rozšířené funkce jako protokol rSAP nebo HFP. Telefon v režimu HSP zůstává přístupný pro běžné použití. HSP jednotky jsou často v rámci VW terminologie označovány jako 9W2.
Nyní se tedy konečně dostáváme k tomu, jak je možné spojit moderní mobilní telefony se systémem Android, iOS nebo BlackBerry s VW Bluetooth jednotkou ve voze.

Jednoduše řečeno můžou nastat dva případy:
1. Mám MFD s bílým displejem a je tedy šance, že instalovaná Bluetooth (HF) jednotka bude podporovat HFP/HSP profil a nebo případně i rSAP. Pokud podporuje HF jednotka všechny profily, vybere ten nejvhodnější – v případě výše zmíněných telefonů to tedy bude HFP/HSP, protože drtivá vetšina z nich má s rSAP protokolem problém – rsp. jej nepodporuje, nebo jen částečně. V takovém případě je potřeba pokračovat dle instrukcí uvedených níže (pro MFD s červeným displejem).

2. Mám MFD s červeným displejem a v případě VW Bluetooth Premiové HF sady mám i jistotu podpory velmi pravděpodobně pouze protokolu rSAP. Standardní HF (vyznačují se absencí vysouvací klávesnice) budou umožňovat pouze spojení přes protokol HFP/HSP.

 

Jak připojit Android telefon s VW Bluetooth HF (rSAP)

1. Vyzkoušíme spojení s BT jednotkou, pokud se nám spojení nepodaří, pokračujeme dalšími body.
2. Náš telefon nepodporuje protokol rSAP, je nutné tedy doinstalovat speciální aplikaci rSAP.
3. Pokud aplikace nefunguje, nebo se stále nedaří spojení s BT jednotkou, je nutné podívat se na web tvůrce aplikace rSAP pro Android. Některé telefony – typicky některé modely Samsungu, mají podporu rSAP od výrobce, ale pouze v oficiální ROM. Některé telefony umožňují správnou funkci aplikace rSAP pouhou instalací, ale drtivá většina telefonů bude vyžadovat tzv. root telefonu.
4. Jakmile nám rSAP v telefonu funguje, připojíme jej k Bluetooth HF ve voze.
5. Nyní se pokusíme nahrát kontakty z telefonu do HF, pokud vše funguje tak jsme hotovy. Pokud kontakty nejdou zkopírovat, tak je potřeba dohrát speciální aplikaci Bluetooth Phonebook.
6. Pokud nám ani aplikace Bluetooth Phonebook nepomohla, je potřeba využít triku popsaného pro BlackBerry.

 

Jak připojit BlackBerry telefon s VW Bluetooth HF (rSAP)

1. Připojíme telefon BlackBerry k Bluetooth HF jednotce ve voze. Telefony BlackBerry se systémem BlackBerry OS 5, 6, 7 a 10 podporují připojení telefonu v režimu rSAP, ale posléze mají problém s kontakty. Někdy se je podaří natáhnout do jednotky, někdy vůbec. Pokud se nedaří zkopírovat kontakty, je nutné použít trik s podporovaným telefonem, standardně nějaká “hloupá” Nokia (například Nokia 6300).

2. V telefonu Nokia nastavíme v možnostech Bluetooth spojení název zařízení jako má náš BlackBerry telefon (tedy napříkad BB9900). Nahrajeme všechny požadované kontakty do telefonu Nokia (klidně do paměti telefonu). Spojíme telefon Nokia s VW Bluetooth HF jednotkou a provedeme synchronizaci kontaktů. Při prvním spojení (párování) bude potřeba nastavit “nového uživatele” v HF, použijeme stejné jméno jako máme pro telefon BlackBerry (případně přemažeme). Nyní připojíme znovu telefon BlackBerry, protože jsme přemazali vytvořený profil, bude třeba jej znovu přemazat, nicméně protože použijeme stejný název (ideálně tzv. default) tak zůstanou zpřístupněny kontakty v HF ještě z telefnou Nokia.

Některé telefony BlackBerry především s verzí systému 6.0, pracují téměř bez problémů. Novější telefony mají problémy s přenosy kontaktů do HF, kdy zpřístupňují pouze paměť SIM karty a ne z telefonu, nedokáží kopírovat sms z HF do telefonu atd. Někdy je nutné BlackBerry telefon během procesu prvního připojení i restartovat.

 

Jak připojit iPhone s VW Bluetooth HF (rSAP)

Zde je to poměrně jednoduché, iPhone nepodporuje rSAP, je tedy nutné použít metodu tzv. jailbreaku a nainstalovat aplikaci rSAP.

 

Nyní by mohla přijít otázka, k čemu je dobrý rSAP, když pohodlně lze používat i HFP profil. Jde především o podporu SMS a plnou integraci telefoních funkcí do HF. Android, iPhone i BlackBerry telefony lze bezproblémů využívat s VW Bluetooth HF jednotkami podporující profil HFP/HSP.

 

MFD s červeným displejem a Bluetooth HF jednotka pro bílé MFD

Pokud máme tedy MFD s červeným displejem a nemůžeme laborovat s telefonem (například v případě služebních telefonů), je nutná výměna VW Bluetooth HF jednotky ve voze. MFD s červeným displejem používají komunikační protokol DDP, bílé/barevné MFD potom BAP. Existují Bluetooth HF jednotky (seznam jednotek), které podporují oba typy. V případě, že z nějakého důvodu musíme použít Bluetooth HF jednotku s komunikačním protokolem BAP a máme MFD s červeným displejem, existuje možnost jak toto řešení provozovat. Lze pořídit speciální modul Polar BT/Battery, který je nutno zapojit mezi Gateway a CAN bus. Tento modul zajistí překlad z BAP do DDN a umožní tak plnou funkcionalitu VW Bluetooth HF jednotky přes ovládací prvky na multifunkčním volantu a palubním PC.

 

Další informace o VW Bluetooth HF jednotkách příště…

 


Sve dotazy adresujte zde.


Sdílet článek

Podobné články

Copyright © 2013 – 2019 VWGlobe.cz Všechna práva vyhrazena. Powered by GetFreeWeb.cz.
Exporty: RSS | Sitemap