Kvalitní nafta v zimě

Tento víkend nás překvapil první sníh a kromě každoročně se opakujícího evergreenu, kdy silničáři zaspali tak i mnoho řidičů podcenila přezutí na zimní pneu a měli tak v případě, že vůbec vyjeli z parkoviště, velké problémy s ovladatelností svého vozu.

Teploty padající k nule by nás měly přimět začít přemýšlet o kvalitě nafty, kterou tankujeme do svých aut. V minulém roce došlo k mrazům padajícím až k -30°C a většina prodávané nafty nebyla na takové mrazy připravena. Následně pak došlo k četným problémům při startování vozu nebo po ujetí krátké vzdálenosti. Spousta řidičů se snažila problém řešit narychlo doléváním aditiv do paliva, nebo přilitím až 1l benzínu na objem nádrže, ale to povětšinou problém neřešilo a auto se nerozjelo ani následující den. Problém není v nádrži ani v palivovém vedení, nýbrž v palivovém filtru, kde vlivem nízkých teplot dochází k separování krystalů parafínu z nafty. Ty potom způsobují ucpání filtru a problém je na světě. Pokud už k takovému problému dojde, jediným řešením je výměna filtru a dotankování arktické nafty popř. nafty s aditivy a najetím dostatečného množství km, aby se aditivovaná nafta dostala až do filtru.

Během roku je možné na čerpacích stanicích natankovat tři druhy nafty:
B – prodává se od asi od poloviny dubna do konce září, jejíž bezproblémová tekutost je asi do 0°C
D – tzv. přechodová nafta, která se prodává během října a začátkem listopadu, její bezproblémová tekutost je asi do -10°C
F – nafta pro zimní období, jejíž bezproblémová tekutost je asi do -20°C

aditiv – nafta s přídavkem přípravků, které můžou zlepšit tokové vlastnosti až do -27°C
arctic – nafta do prostředí s externími mrazy dosahující i -30°C a více

 

Je dobré tedy v zimě tankovat u ověřených prodejců PHM a nenechávat natankováníodolné nafty až na poslední chvíli.

O kvalitě nafty prodávané v zimním období si můžete přečíst ve speciálním vydaní časopisu Svět Motorů


Sve dotazy adresujte zde.


Sdílet článek

Podobné články

Copyright © 2013 – 2019 VWGlobe.cz Všechna práva vyhrazena. Powered by GetFreeWeb.cz.
Exporty: RSS | Sitemap